Кожен власник сонячної електростанції прагне до того, щоб його панелі генерували максимальна кількість електроенергії. Влітку при довгих жарких днях з цим не виникає жодних проблем. А як бути взимку, коли світловий час скорочується, і опади у вигляді снігу можуть істотно вплинути на кількість виробленої енергії? Можна чистити панелі і як правильно це робити?
Спочатку розглянемо проблему опадів.
Взимку при випаданні снігу,багато з сонячних панелей цілком можуть продовжувати працювати за умови, що сніговий покрив недостатньо щільний і товщина снігу незначна. Більшість сонячних панелей розташовуються на дахах з ухилом або на спеціальних конструкціях саме для того, щоб, як тільки сніг починає танути, природним шляхом сходив з поверхні панелей.
Сонячний елемент, а іноді й корпус панелей, виготовляється спеціально з темних матеріалів для максимального теплопоглинання. Крім того в процесі роботи сама по собі панель також нагрівається, що спричиняє танення снігу і при незначній його кількості панель «самоочищається».
Але не все так просто, якщо пройшов серйозний снігопад. При великому рівні опадів доведеться трохи потрудитися для відновлення максимальної ефективності роботи сонячних панелей.
Аналізуючи досвід власників домашніх електростанцій можна прийти до таких висновків:
- Для очищення від снігу не потрібні якісь спеціальні інструменти. Підійде звичайна щітка. Єдине, за чим потрібно стежити за м'якістю її щетини. При використанні жорстких щіток на захисному склі можуть утворитися подряпини, значно знижують ефективність роботи панелей.
- Якщо панелі покриті льодом, не треба докладати спеціальних зусиль по його отбиванию, обливання окропом і іншим неефективним заходам, ведучим знову ж до зниження ефективності роботи, а іноді і поломки обладнання. Досить прибрати сніг, після чого лід самостійно почне танути від роботи панелі.
- Сам процес очищення в умовах підвищеної небезпеки травмування викликає питання про свою доцільність. Тому перед тим, як приступити до чищення, подбайте про те, щоб не зламати руки,ноги, та й панелі теж. Можливо, заради зайвих кіловат не варто ризикувати своїм здоров'ям.
Згідно з наведеними в інтернеті розрахунками, очищення від снігу дозволяє збільшити продуктивність електростанції в кілька разів!
Але зима закінчилася, весь сніг розтанув, і настали сонячні дні. У нових володарів електростанцій може виникати питання: як боротися з пилом, якої не було взимку, і наскільки вона знижує ефективність роботи панелей.
Самий високопродуктивний день роботи вашої домашньої електростанції – перший, коли розпакувавши панелі з упаковки, вони будуть підключені до системи. Далі протягом усього терміну служби їх ефективність буде повільно падати і зменшуватися.
Звичайно, пил впливає на рівень поглинання сонячного тепла і світла. І перше, що приходить в голову - це залізти на драбину і помити їх. У деяких випадках це буває виправдано. Наприклад, після сильного пилової бурі або листопаду рекомендується очистити панелі від сміття і бруду. Але в цілому, при відсутності яких-небудь особливих умов, не варто щодня або з якоюсь певною періодичністю займатися миттям панелей. Це обумовлено тим, що економічний приріст від даного заходу досить малий в порівнянні з витрачає зусиллями і часом. Природних опадів у вигляді дощів вистачає для періодичної очистки електростанції від пилу.
Проведені в Арізоні дослідження показали, що навіть в умовах напівпустелі, де пил присутня в набагато більшій кількості, ніж на теренах України, регулярне миття панелей дозволило добитися збільшення віддачі лише на 1%.
Виняток становлять горизонтально розташовані панелі. Дощі справляються з запиленістю у випадках, коли панелі розташовані під кутом. Але якщо у вас плоский дах і ви на неї встановили електростанцію, то дощова вода нікуди стікати не буде. Більш того, вона буде застоюватися і випаровуватися, а в поєднанні з неминучим сміттям у вигляді листочків і гілочок, такий стан речей може навіть привести до поломки обладнання.
Виходячи з цього, настійно рекомендується при монтажі панелей дотримуватися хоча б мінімальний нахил поверхні на рівні не менше 10. Якщо все ж конструкційно немає можливості дотримати цю умову, то доведеться чистити панелі регулярно.Тим не менш, дана міра не є економічно ефективною.
Можна зустріти людей, які стверджують, що після того як вони вимили панелі, їх продуктивність покращилася на 10%. Так, таке можливо. Але тут важливо розуміти на який проміжок часу з'явився цей приріст. Справа в тому, що фізичні особливості напівпровідників дозволяють отримувати більше енергії при зниженій температурі. При інших рівних умовах кремнієва панель після миття стане прохолодніше інших і буде якийсь час показувати кращий результат до тих пір, поки не нагріється до колишнього стану. Після цього продуктивність стабілізується на колишньому рівні. Таким чином, повністю нівелюється результативність мийки.
Для підтвердження недоцільності миття сонячних панелей достатньо провести простий математичний розрахунок. Мережева сонячна електростанція може виробляти приблизно 12 тис.кВт-ч у рік при потужності 10 тис. В цьому випадку один відсоток втрат складе близько 120 кВт рік. При нинішніх розцінках «зеленого» тарифу вийде, що за рік ми втрачаємо близько 22 євро. Спочатку варто відповісти собі на питання: чи варто дана сума економії ваших витрат часу на регулярне очищення і миття панелей? Якщо все ж цього одного відсотка катастрофічно не вистачає, то провівши інші розрахунки (вартість нової панелі, коефіцієнт її участі в загальній кількості виробленої електроенергії), можна прийти до висновку, що раціональніше придбати додаткову панель, яка буде покривати цей 1% витоку енергії.
З усього, що було сказано кожен може зробити свій висновок про ефективність миття панелей. Можливо, хтось при прийнятті рішення про необхідність даної процедури буде виходити не з економічної ефективності, а з естетичних міркувань.